Ruhsal İnceleme

Halil Cibran – Ruhsal İnceleme Serisi 1

Kitap, film, müzik veya sanatsal ifadelerle bir şeyler anlatmaya çalışmış insanların eserleri hakkında bir seri yapmaya karar verdim. Bugün size Halil Cibran’ı kitabından alıntılar yaparak paylaşacağım.

Halil Cibran, Lübnan asıllı Amerikalı ressam, şair, yazar ve filozoftur. Cibran küçük öykülerle üzerinde saatlerce konuşacağınız derinlikte öyküler yazan bir bilge benim için. Okunmaya ve tanınmaya değerdir. Paylaşacağım resimler Cibran’ın kendi çizimleri olduğunu öncelikle ileteyim.

İlk olarak Kum ve Köpük adlı kitaptan alıntıyla başlıyorum. “Daha dündü, kendimi hayat küresi içinde ritimsiz bir şekilde titremekte olan bir parça sandığım. Şimdi biliyorum ki, küre benim ve bütün hayat ritmik parçalar halinde içimde hareket etmekte. Akılları erdikçe bana; sen ve içinde yaşadığın dünya; sonsuz bir denizin, sonsuz sahilinde, bir kum zerreciğinden başka bir şey değilsiniz.’ diyorlar. Ve bende düşümde onlara; ‘O sonsuz deniz benim, sonsuz sahilimde kum zerreciklerinden başka bir şey değiller.’ diyorum. Burada uyanmış, kendini bulmuş ve kendini öylece yaşayan biri değil de hem oluşun parçası hem oluşun kendisi olduğunu anlatmıştır. ve devam ediyor: “Bir defasında sfenks dile geldi ve ‘Bir kum tanesi bir çöldür ve her çöl bir kum tanesidir. O zaman hadi hepimiz sessiz kalalım yine.’ dedi.” Neden sfenks yazmayı tercih etti Cibran? Sfenksler büyük bir sırrı korurlar ve bilgedirler. Koruyucu oldukları bilinmektedir. Peki sfenks ne demek istedi? Bence, hem bir hiçsin, hem herşeysin. Hem teksin, hem bütünsün. Yalnız o bütün de başka bir açıdan aslında tektir diyor. ‘Sessiz kalma’ için acaba bazı bilgilerin karşında hiç diyecek bir şeyin kalmamasından dolayı mı diye, soru soruyorum kendime. Yorumunuza bırakıyorum ve devam ediyorum. “Samanyolu’nun pencerelerinden bakan biri için uzay, güneşle dünya arasından ibaret değildir. İnsanlık, daha önceki sonsuzluktan sonsuzluğa doğru akan bir ışık ırmağıdır. Göğün yukarılarında oturan ruhsal insanın çektiği acıyı kıskanmazlar mı?” Bu cümleleri kuran biri yaşadığı dünyada, dünya dışının ve özünün farkına varmış kişidir. Sonsuzluktan, sonsuzluğa akan ışık ırmağı… Reankarnelerin ne güzel bir tanımı değil mi? Üst boyutların farkında olan Cibran, onların bizi kıskandığını düşüyor 🙂

“Kutsal şehre giderken bir hacı ile karşılaştım. Ve ona ‘bu yol gerçekten kutsal şehre giden yol mu?’ diye sordum. O da ‘Ardımdan gel, bir gün içinde Kutsal Şehre varırsın’ dedi. Günlerce yürümemize rağmen varamadık. İşin garibi, beni yanlış yönlendirdiği için bana kızdı” Kısaca demem gerekirse müritler seçmeyin başkalarından medet ummayın kutsal yere sizi götürecek kişi yine sizsiniz. Siz yürüyen evrensiniz. Yaradan her yerdedir. Önce kendinden başla daha sonra baktığın her yerde onu göreceksin.

“Ey Tanrım! Tavşanı bana av yapmadan önce, beni aslanlara av yap.” Bu cümlede ne kadar duygulandığımı anlatsam az kalır. Her canlının ruhu ve bilinci olduğunu bilmesi ve başka bir cana acı çektirmek, onu öldürmek katil olmaktansa ‘beni bir aslana av yap’ diyerek dua ediyor. Cibran’ın başka bir zamanda da Ermiş kitabını aşk, ilişkiler ve evlilikler üzerine olan alıntılarını sizlerle paylaşmayı düşüyorum ya da kitaplarını alıp bu adamı tanımaya başlayabilirsiniz. Kitapları almaya gittiğinizde kitap boyu ve kitabın inceliğiyle bile şaşırtır sizi. Düşünürsünüz nasıl böyle iki üç cümlede bu kadar derin yazabilmiş diye.

Bu kısa incelemeyi bitirirken sizi muhteşem bir öyküyle baş başa bırakıyorum.

“Bir balık başka bir balığa dedi ki ‘bizim bu denizimizin üstünde, içinde yüzen yaratıklarıyla başka bir deniz var ve yaratıklar orada, bizim burada yaşadığımız gibi yaşarlar.’ Balık cevap verdi; ‘ Ne hayal! Ne hayal! biliyorsun ki, bizim denizimizden bir milim bile uzaklaşıp dışarıda kalan her şey ölür. Başka denizlerde başka yaşamların olduğunun kanıtı ne?”

Bu öykü de sadece dünyamız da bir yaşam olduğunu düşünenlere gelsin.

Sevgilerimle.

ikara@isikyolcusu.com

https://www.instagram.com/starseedaspasia

Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir