Enerji & Frekans, Genel, NLP Practitioner

Doğa ile Hafızayı Harekete Geçirmek

Merhaba Güzel Canlar ?

Size Pleiades’den bir alıntı ile konuya başlamak istiyorum.

Pleiades: “Doğa size kuşların ötüşünü, çekirge ve kurbağa senfonisini, deve bağırtısı, çöl tozunun kokusu ve taze bahar yağmuru ile öğretir. Eğer ses ve kokuların fiziksel bedeninize nüfuz etmesine zaman tanırsanız bütün bunlar anıları harekete geçirir.”

Bu bana hemen ÇAPA olayını hatırlattı. Çapa; başımızdan geçen her şeyi görme, işitme, dokunma, koku ve tat gibi duygusal deneyimlerin bazılarını veya hepsini içeriyor. NLP uzmanlarına göre çapa; bir şeyi başka bir şey ile birbirine bağlamak, iki şey arasında ilişki kurmaktır. Çapa, belirli bir tepkiyi uyandıran bir uyarıcıdır. Bazıları olumlu, bazıları olumsuz anılardır. Şimdi herkese özgü bir çapa durumuna örnek vermek istiyorum. Yemek yaparken kızgın yağda pişen soğan kokusu bizi küçükken evde annemizin mutfakta yemek yaptığı zamana götürebilir ve tüm deneyimi geri getirebilir.

Hababam sınıfının müziğini duymak yüzümüzde bir gülümseme yapabilir. Çocukken saatlerce izlediğimiz bir çizgi filme denk gelince çocukluğumuza götürebilir. Kolonya kokusu babamızla, amcamızla ya da ilişkili birini anımsatabilir. Şimdi ruhsal duruma gelirsek eğer, ben buna “RUHUN ÇAPASI” adını verdim. Daha önceki yaşamlarımızda içimizdeki hücresel hafızayı harekete geçirmekten bahsediyorum. Bedenimize, hücrelerimize, DNA’mıza hareketle tamamen insanlık tarihimize bile erişim sağlanabilir. Sadece önceki hayatlarında değil Dünya’ya ait tüm anılara ulaşabilirsin. Kim istemez ki böyle bir şeyi? Bize “Bedenlenmeden önce kimi anılarınızın erişilir kılınarak genetik olarak içinize kodlandı” denilmekte. Bu cümlede demek istediğimi de açıklar durumda olduğunu düşünüyorum.

“Sinema Filmi” benzetmesi ile yazıyı sonlandırmak istiyorum. Sinema filmi küçük kare ya da çerçevelerden oluşur. Birçok parça parça fotoğrafın birleştirilip bir araya gelmesidir. Her bir parçamız bütün diğerlerinden koparılıp çerçeve şeklinde kesilip, ayrılmış büyük bir film gibiyiz. Hepimizin hatırladığı anıları birleştirirsek ortaya ne çıkar? Bu hepimizin birbirimize bağlı ve bütün olduğumuzu tekrar anımsatmadı mı?

Bu yazının 5846 numaralı Telif Hakları Kanunu uyarınca tamamının ya da parçalarının kopyalanması, izinsiz olarak yayınlanması, yazarının adının değiştirilmesi, üzerinde hak iddia edilmesi yasaktır. Kanunun 71. maddesi uyarınca bunun aksi davranışlar hakkında yasal işlem yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir